3 Mayıs 2011 Salı

0

Karsan Newyork'tan Veto Yedi, Karsan Taksi İhalesini Kaybetti

New York taksi ihalesinde Ford ve Nissan ile birlikte finale kalan Karsan'dan kötü haber var. Şirketin geliştirdiği konsepti 15 saat inceledikten sonra onay veren ABD'li mühendislik şirketi Ricardo, projeyi veto etti.
New York Times gazetesinin haberine göre, Ricardo'nun olumsuz raporu sonucu New York Taksi ve Limuzin Komisyonu'nun Karsan'ı reddettiği belirtildi. Habere göre ABD pazarında deneyimi olmayan Türk şirketinin tasarlanan konseptini güvenilir bir şekilde icra edip edemeyeceği yönünde endişeler olduğu, ret kararının da bu yüzden verildiği belirtildi. İhaleyle ilgili kararın bu hafta New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg tarafından açıklanması bekleniyor. Karsan hisseleri, NYT gazetesinin haberinin ardından düşüşe geçti. Şirketin İMKB'de işlem gören kâğıtları yüzde 8 oranında değer kaybetti.

Karsan tarafından habere ilişkin yapılan açıklamada, "New York Times gazetesinde yayımlanan haberden bizler de haberdarız ancak şu ana kadar Taksi ve Limuzin Komisyonu'ndan (TLC) konu ile alakalı tarafımıza yapılmış herhangi bir resmi açıklama bulunmamaktadır. Resmi açıklamanın TLC tarafından yapılmasını takiben konu kamuoyu ile paylaşılacaktır." denildi. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, geçen hafta katıldığı bir otomotiv kongresinde ihaleyi kaybettikleri yönünde imada bulunurken, bu projenin peşini bırakmayacaklarını ve dünyanın başka büyük şehirlerinde benzer ihalelere gireceklerini açıklamıştı. Şirket, New York için hazırlanan V1 isimli konsepti yaz aylarında üretime alacak ve 2012 Cenevre Fuarı'nda sergileyecek. Ekonomi Servisi
Ayakli Rehber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Yaparken sayfaya nereden geldiğinizi belirterek küfüre yer vermeden, anlaşılır bir dille yazmanızı rica ederiz..